Suradnja vrtića i obitelji

Suradnja obitelji i vrtića jedan je od temelja uspješnog odgoja i zadovoljavanja prava i potreba svakog djeteta i obitelji.Roditelji i djelatnici vrtića su suradnici radi dobrobiti djeteta, roditelja, vrtića i društva.

Jedno od mjerila kvalitete ustanove jest upravo mogućnost i način sudjelovanja roditelja u radu i organizaciji predškolske ustanove.Profesionalna uloga odgojitelja i životna uloga roditelja uveliko su slične. Polaskom djeteta u jaslice/vrtić roditelji i odgojitelji postaju suradnici na zajedničkom zadatku skrbi, njege, odgoja i obrazovanja djeteta.

Kada dijete vidi da roditelji i odgojitelji komuniciraju s uvažavanjem, ono se osjeća sigurno i voljeno, a informacije koje razmjenjuju odrasli, osiguravaju potpunije zadovoljavanje djetetovih potreba, interesa i njegov cjeloviti razvoj.

U građenju profesionalnih suradničkih odnosa s roditeljima u našem vrtiću potičemo ravnopravnu komunikaciju i interakciju odgojitelja i roditelja.Suradnja s obitelji provodi se kroz roditeljske sastanke, indvidualne razgovore, radionice, putem anketa, panoa za roditelje i dr.

Dječji vrtić Župa dubrovačka teži uspostavljanju što bolje suradnje kroz partnerstvo, što uključuje:- otvorenost, dogovaranje, pregovaranje, dosljednost, objektivnost, zajedništvo, toleranciju, povjerenje, međusobno poštivanje.
Kvalitetna suradnja s roditeljima naš je prioritetni zadatak, jer svi imamo istu zajedničku misiju – zdravo, znatiželjno, sretno, veselo i razigrano dijete!

Ana Arkulin, mag. pedagogije i etnologije